top of page
Writer's pictureКултурне новине

Нова књига Људмиле Улицке, роман „Заиста куга” у издању Архипелага



Нова књига Људмиле Улицке под насловом „Заиста куга” недавно је објављена у издању Архипелага у прозној едицији Златно руно. Књигу је с руског језика превела Неда Николић Бобић.

У својој новој прозној књизи Заиста куга велика руска књижевница приповеда о појави куге у Совјетском Савезу почетком 1940. године. Појављујући се одједном, куга ће најпре изненадити саме лекаре којима је потребно неко време да је препознају, па ће лекари у први мах бити и најчешћи преносиоци, јер нису знали да су у додиру с кугом.

Када је препозната појава болести за коју се мислило да је искорењена, покреће се механизам здравствених и државних власти, заседају партијски комитети, спроводе се истраге. Упоредо с тим, контролишу се информације како јавност не би сазнала за опасност која се појавила и с којом и не знајући живи.

– Док куга бесни, претећи да се прошири, власти покушавају да заташкају ствари, сузбију информације, а да људе из области погошене кугом затворе у карантине. Позната као ауторка великих романа, у које стају читаве историјске и друштвене епохе, генерације једне породице и нараштаји једног друштва, Људмила Улицка се у књизи Заиста куга усредсредила на један догађај и кроз судбину неколико упечатљивих јунака обликује снажну причу о једном времену, једном друштву и једној идеологији. Узбудљива слика тог догађаја није само слика једне епохе, већ у много чему подсећа и на одјеке и догађаје, понашање држава и влада у вези са актуелном пандемијом коронавируса – каже Гојко Божовић, главни уредник Архипелага, поводом српског издања књиге Заиста куга.

Настанак ове књиге, која је по жанру између новеле и кратког романа, прати читава једна лична и књижевна историја Људмиле Улицке. Када је избачена из московског научног института за биологију, због прекуцавања забрањених књига својих колега писаца на службеној машини, Улицка је одлучила да упише студије драматургије. Услов је био да напише сценарио. Улицка је написала сценарио под насловом Куга и однела га свом будућем професору који јој је, после читања, казао да она све уме и да он нема чему да је научи. Тако је тај сценарио о појави куге у Совјетском Савезу у предвечерје рата остао међу папирима у књижевној архиви Људмиле Улицке.

Четрдесет две године касније, сређујући своје папире у првим недељама пандемије коронавируса, Људмила Улицка је наишла на сценарио Куга, прочитала га и, како каже, остала запањена како се у различитим временима слично реагује на појаве и догађаје. Видећи да је неочекивано „добио нову актуелност“, Улицка је сценарио претворила у кратак роман Заиста куга који је за годину дана објављен на десетак европских језика.

Улицка је један од најпревођенијих и најчитанијих савремених европских писаца. Добитница је векликих књижевних награда у Русији и у иностзранству. Архипелаг већ годинама објављује књиге Људмиле Улицке на српском језику. Пре кратког романа Заиста куга, објављени су књига прича О телу душе, аутобиографска књига Свето смеће, роман Зелени шатор.


Comments


bottom of page