Autori iz Srbije i regiona dali doprinos kolekciji „Odjeci njene duše” za festival Krik žene 2025
- Kulturne novine
- Mar 13
- 3 min read

U okviru ovogodišnjeg festivala Krik žene (Woman Scream Festival 2025), međunarodnog pokreta koji kroz umetnost i književnost osnažuje glasove žena, autori iz Srbije i regiona dali su značajan doprinos posebnom izdanju – kolekciji Odjeci njene duše. Ova publikacija, koja obeležava 15. godišnjicu festivala, realizovana je u saradnji sa Udruženjem za promociju kulturne raznolikosti Alia Mundi, koje je izdavač ove posebne zbirke.
Woman Scream Festival je međunarodni umetnički i književni pokret osnovan 2011. godine s ciljem podizanja svesti o pravima žena i borbe protiv nasilja kroz umetnost. Festival okuplja pesnike, pisce, umetnike i aktiviste iz celog sveta, koji kroz poeziju, prozu, muziku i vizuelnu umetnost skreću pažnju na društvene nepravde i daju glas onima koji su često nečujni.
Svake godine festival ima specifičnu temu i organizuje se u različitim zemljama, pružajući platformu za umetnički izraz i poziv na akciju. Pokret je postao simbol solidarnosti, otpora i nade, pokazujući kako umetnost može biti moćno sredstvo za društvene promene.
Kolekcija posvećena borbi za prava dece
Pod ovogodišnjim geslom „Nije igra”, zbirka Odjeci njene duše donosi snažne književne i umetničke radove posvećene pravima dece i borbi protiv dečjih brakova. Kroz poeziju, prozu i vizuelnu umetnost, autori osvetljavaju bolne priče o izgubljenom detinjstvu, nepravdi i borbi za slobodu.
Urednica i umetnički doprinos
Publikaciju je uredila i koordinisala Dr. Ana Stjelja, književnica, prevodilac i kulturna poslenica koja već godinama kroz svoj rad povezuje umetnike i pisce iz različitih delova sveta. Njena posvećenost očuvanju kulturne raznolikosti i promociji društveno angažovane književnosti vidljiva je i u ovom značajnom projektu.
Vizuelni identitet zbirke upotpunjen je snažnom umetničkom porukom. Korice zbirke krasi slika "My Imaginary Village”, delo umetnice Faezeh Mohammed Hassan. Ovaj umetnički rad odražava atmosferu nade i borbe, a ujedno postavlja ton cele kolekcije, simbolizujući snoviđenje jednog boljeg sveta za devojčice širom sveta.

Izuzetan doprinos autora iz Srbije i regiona
Publikacija je objavljena kao dvojezično izdanje na srpskom i engleskom jeziku. Među piscima koji su svojim radovima obogatili ovu kolekciju nalaze se talentovani autori iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije. Njihove pesme i priče nose duboke poruke o nevinosti, nasilju i otporu:
Dušan Stojković – Ukradeno detinjstvo dečjih nevesta
Zvonimir Nemet – Ožiljci
Melita Mely Ratković – Priča iz prve ruke
Miljenka Koštro – Bakino ruho
Sanja Marinković – Sloboda
Jelena S. Glišić – Hoću da se kući vratim
Duška Kontić – Krik devojčice
Gordana Opalić – Prekinuto detinjstvo
Dorina Vojinović – Nefertita
Vesna Đukanović – Beskućna vila
Biljana Maksimović – Devojčica sa loptom
Maid Ćorbić – Nevinost jednog deteta
Biljana Marković Mihajlović – Vrisak duše Lepe Emine
Bojana Bogojević – Devojčica sa krilima
Razija Buharalija – Bilo je
Katica Zmijarević – Krik djevojčice na morskom grebenu
Irena Jovanović – Tako mlade
Tamara Dragić – Svim Evama
Borka Miličić – Srcem te držim
Danijela Milojković – Derdani
Tanja Ajtić – Duliša
Katarina Jurčević – Lutka
Svoj doprinos su dale i Aleksandra Lekić Vujisić iz Crne Gore i Ivana Milaković iz Srbije svojim pesmama na engleskom jeziku.
Snažan umetnički doprinos iz regiona
Osim književnih radova, kolekcija je obogaćena i umetničkim delima koja vizuelno interpretiraju teme otpora i nade:
Ljiljana Stjelja – Pink Ribbon
David Šamić – Cry
Tanja Ajtić – Prison
Tamara Kusovac – Charm
Globalni glas solidarnosti i umetničkog otpora
Kroz svaku pesmu, priču i sliku, autori iz Srbije i regiona pokazali su da književnost i umetnost nisu samo estetski izrazi, već i moćno sredstvo društvene promene. Odjeci njene duše predstavljaju glas otpora, solidarnosti i podrške onima koji ne mogu sami da govore.
Ova zbirka je deo trajne borbe za bolji svet za sve devojčice i decu, a doprinos naših autora i umetnika potvrđuje da region ima snažne glasove koji se bore za pravdu, dostojanstvo i jednakost.
Zbirku možete pročitati ovde.
Comments