Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат приказаће на Сајму књига у Хали 1, на штанду Поште Србије, у сарадњи са Удружењем књижевника Србије:
Повељу цара Наполеона Бонапарте са потписом императора, помиловање војника дезертера, потписана у Палати Фонтебло у Паризу 27. 9. 1807. године са реченицом „дајемо предност милосрђу над строгошћу закона”. Ту су у потписи аутора Наполеоновог законика и најближих Наполеонових сарадника.
Повељу краља Луја XIV, краља Сунце, са златним печатом и потписом Луја XIV. То је један од најславнијих француских краљева, познат по изјави: „Држава – то сам ја!” Седамдесет и две године је владао Француском, извршио опсежне реформе и остварио низ војних победа. Владао је из Версаја једним од најблиставијих периода француске историје.
Посвете песника Жака Превера српском новинару и публицисти Кости Димитријевићу. Превер је један од најчитанијих француских и светских песника 20. века. Његови стихови су међу најлепшим љубавним стиховима икада написаним на нашој планети.
Ту је и неколико посвета добитника најпрестижније француске награде за књижевност, Награде Гонкур.
Француски језик је био званичан језик на српском двору, па је Адлигат изложио и оригинална писма краља Милана Обреновића писана његовом сину краљу Александру на изузетном француском.
Писаћа машина Милована Данојлића из његовог легата смештеног у Адлигату сведочи о значајном српском књижевнику који је велики део живота провео у Поатјеу, у Француској, али и подсећа на безбројне српске уметнике и студенте који су обогатили своју земљу, а били животно везани за Француску. Један од њих је и Данило Киш, па је изложено и његово писмо „Савети младом писцу” упућено садашњем председнику Удружења књижевника Србије Милошу Јанковићу. То је био предложак за књигу коју је Киш написао на ту тему.
Изложене су и писаће машине Десанке Максимовић из легата Жарка Петровића, свеукупног победника Београдског пролећа, аутора песме „Све моје јесени су тужне”. Могу се видети и шешири Милана Ненадића, Андреја Јелића Мариокова, Слободана Стојадиновића Чу Деа, Јаше Гробарова, Љубивоја Ршумовића и Баје Луковића – значајних српских песника.
У галеријском делу Сајма књига Адлигат приказује изложбу „Дизајн као судбина” о богатом раду првог српског независног издавача и једног од најзначајнијих дизајнера – Слободану Машићу.
Адлигат приказује изложбу „Дизајн као судбина” о богатом раду првог српског независног издавача и једног од најзначајнијих дизајнера – Слободану Машићу.
На штанду Поште Србије биће постављена и велика поштанска кочија која ће за ову прилику постати „књижевна кочија”, испуњена књигама које је обезбедио Адлигатов Музеј књиге и путовања.
„Веома смо захвални Пошти Србије, вд директору Зорану Ђорђевићу који је обезбедио простор за приказивање експоната из нашег фонда, као и Милошу Јанковићу, председнику Удружења књижевника Србије. Књига је попут баште у џепу, кинеска је пословица. Па дођите у највећу башту у Европи у овом тренутку, и понесите њен део са собом!”, изјавио је Виктор Лазић, председник Адлигата.
Оригиналне царске повеље, као највреднији документи, биће приказани током прва два дана трајања Сајма, а касније ће бити изложене реплике.
Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат је сакупило два милиона књига под својим кровом. У његовом саставу су отворени Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности, као и Дом легата у којем се чува 117 заоставштина најзначајнијих српских и европских књижевника, уметника, професора...
Постоје књиге, али и предмети културне баштине приказани у Адлигатовом Музеју књиге и путовања, који су прави бисери историје, књижевности, цивилизације. Да би то благо видели, знатижељници, а пре свега писци и уметници, често долазе из удаљених делова планете долазе у Београд.
Извор и фото: Адлигат
Comments