top of page
Writer's pictureКултурне новине

Изложба „Руска емиграција у Београду од 1920-их до 1950-их”

Историјски архив Београда у сарадњи са Руским центром за науку и културу „Руски дом” у Београду, од 1. до 16. фебруара 2022. организује изложбу „Руска емиграција у Београду од 1920-их до 1950-их” Аутори изложбе и каталога су: проф. др Алексеј Тимофејев, др Милана Живановић и Слободан Мандић.


Након револуционарних преврата и окончања руског Грађанског рата 1920/1921. године, дошло је до изгона огромног броја људи из Русије. Значајен део њих је доспео на простор новоформиране југословенске државе, где су дуже или краће време живели и стварали.


Краљевина СХС/Југославија била је држава у којој су руске избеглице стекле највећи степен државне подршке, друштвене интегрисаности и јавног признања. Већи део избеглица конце-нтрисао се у источном делу државе, пре свега у Београду и Војводини. Главни град постао је центар гравитације хиљада руских емиграната који су покушавали да се интегришу у живот града на ушћу Саве и Дунава, да се овде школују, скуће и да напредују у својој каријери. Трагови њихових живота остали су у архитектури и култури, али и у душама генерација Београђана.


У самом Београду је прибешиште пронашло велики број руских избеглица (око 10.000 крајем 20-их година XX века, када је Београд имао 239.000 становника). Током 1920. године је формирана „Државна комисије за смештај и пријем руских избеглица”, потом је основана и Прва руско-српска гимназија, а крајем године је уследио пријем новог таласа избеглица након слома руске армије генерала Врангела.


Захваљујући систематском истражи-вању фондова и збирки у Историјском архиву Београда, дошло се до бројних сведочанстава о постојању руске емигрантске заједнице, која је оставила значајан траг у разним аспектима друштвене стварности Београда, његовој историји, архитектури, култури, па и у самом развоју главног града. Одабрана архивска грађа је такође допуњена појединим документима и деловима архивског блага и из других установа културе из Београда (Државни архив Србије, Народна библиотека Србије, Музеј града Београда, Архив Југославије, Војни Архив) захваљујући чему смо добили целовиту и прегледну слику руске емиграције.


Презентовани материјал је приказан на 32 изложбена паноа и у две витрине. Изложбу прати богато илустровани каталог, који поред каталошког пописа докумената садржи и драгоцену уводну студију на преко 100 страна.


Изложба ће бити отворена за посетиоце од 1. до 16. фебруара, радним данима од 10 до 20h и суботом од 10 до 14h.


Извор и фото: Руски дом

Comments


bottom of page